Polyuretanové podlahy a jejich výhody

Do popředí se v poslední době dostávají polyuretanové podlahy, které se mohou pyšnit nejen pozitivními vlastnostmi. Jsou vhodné do obytných místností v soukromém sektoru, ale používají se ve zdravotnických zařízeních, školách, průmyslových objektech, ale i ve veřejných budovách.  Vybrat si člověk mže ze široké nabídky barevných kombincí a vzorů a v poslední době jde také i speciální obrazový design takové podlahy.

 

Údržba a podládka podlah
Podlahy musí být kvalitní.

 

Jaké mají výhody takové podlahy

  • Některé typy polyuretanových podlah mají životnost až 15 let. Pravidelnou a hlavně správnou údržbou je její životnost daleko vyšší.
  • Odolnost proti zatížení. Polyuretanové povlaky se často používají v průmyslových objektech, kde je velké zatížení například strojů a jiné mechaniky, spojený s vibracemi. Polyuretanové podlahy mají dobrou zvukovou izolaci a působí také tak trochu jako tlumiče.
  • Hladký povrch. Na rozdíl od mnoha jiných podlahových podkladů vytváří polyuretanový materiál dokonale rovný a hladký povrch. Na přání zákazníka to může být i podlaha s protizkluzovým povrchem.
  • Jednoduché čištění. Vzhledem k tomu, že povrch polyuretanových samonivelačních podlah je v podstatě rovný, lze jej snadno čistit. Odborníci navíc poukazují na to, že dalším charakteristickým rysem polymerních povlaků je hygiena. Lze je tedy bezpečně použít nejen v průmyslu a v obytných prostorách, ale také ve zdravotnických zařízeních.
  • Na trhu existuje široký výběr barevných kombinací polyuratanových podlah, které se mohou navzájem kombinovat a vzniká tak originální podlaha pro každý interiér.

 

Jak vypadá taková podlaha

  • Samotný polyuretanový povlak sestává ze tří vrstev, přestože jeho tloušťka je často omezena na několik milimetrů. Vrchní vrstva je antikorozní nátěr, který je vysoce odolný. Tento povlak také snadno odolává všem zdrojům vibrací. Díky svému speciálnímu složení zajišťuje horní vrstva celistvost celé samonivelační podlahy.
  • Střední vrstva materiálu je dvousložkový polyuretan, který je vysoce flexibilní. Tato součást podlahy, stejně jako horní vrstva, zajišťuje vysokou odolnost celé podlahy.
  • Spodní vrstva je součástí, která je základem celého polyuretanového povlaku. Tato vrstva tedy není příliš plastická a příliš viskózní.

Lití polyuretanové podlahy

Samotná pokládka polyuretanové podlahy vyžaduje čistý a pevný podlah. Mnoho odborníků ve stavebnictví doporučuje nalít podlahu polyuretanem pouze na betonový potěr. Kromě toho je žádoucí, aby byl potěr relativně čerstvý. A co je nejdůležitější, betonová složka samotného povlaku by měla mít obsah vlhkosti až 5%. V takových podmínkách bude vytvoření polyuretanového povlaku co nejjednodušší a konečný výsledek bude bezchybný. Má smysl sledovat technologii, kterou výrobce často poskytuje se svými výrobky. Obecné pokyny jsou vždy užitečné, ale nejpřesnější informace jsou ty, které se týkají produktů konkrétní značky a konkrétního výrobce. Podlahu lze použít hned další den po nalití, ale v této fázi je nejlepší zkontrolovat její integritu a také jen projít novou podlahou. A po týdnu lze polyuretanový povlak použít jako dříve.

Další kroky k pokládce polyuretanové podlahy

Kromě toho je nutné zbavit se prachu, který je na povrchu. Pokud k tomu nedojde, může se později polyuretanová podlaha začít odlupovat. V budoucnu tedy bude prakticky nemožné takový povlak provozovat. Před nalitím polyuretanu je nutné směs zředit. Stejně jako u cementu i tady je potřeba voda. Dokumentace k produktu nejčastěji uvádí, jaký by měl být poměr vody a polymerního materiálu. Pokudje přidáno příliš mnoho jednoho z nich, mohou se na povrchu podlahy tvořit malé hrudky. V nejhorším případě může být pevnost povlaku příliš nízká.